Renowacja, odnawianie, polerowanie

Szlifowanie, krystalizacja, konserwacja

Wieloletnie doświadczenie

Specjalistyczne doradztwo

Szeroki zakres usług

Różne rodzaje powierzchni


Blog

Cover Image

Jaką rolę w posadzkach odgrywają dylatacje?

Sztuka kładzenia posadzek nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać – wykorzystuje ona wiele istotnych szczegółów, które niejednokrotnie pozostają przed wzrokiem użytkowników. Do takich elementów należy dylatacja, która jest obowiązkowym punktem każdej posadzki, ponieważ bez niej żywotność powierzchni jest zdecydowanie krótsza. Element ten nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dużych powierzchni poddawanych trudniejszym próbom jakości, które związane są z rozprężaniem się materiału oraz ruchami budynku. Dowiedz się, na czym polega rola dylatacji w posadzkach.

Zasada działania dylatacji

Dylatacja jest niczym innym jak szczeliną w powierzchni posadzki, która umożliwia swobodną pracę materiału. Ruchy te mogą być spowodowane przez różnicę temperatur pomiędzy okresem zimowym a letnim. Przy dużych powierzchniach różnica temperatury może spowodować przesunięcie się płyty posadzki o kilka milimetrów. Gdyby dylatacja nie została uprzednio wykonana, na powierzchni pojawiłyby się pęknięcia, które naruszą szczelną powierzchnię podłogi. To z kolei może doprowadzić do niekontrolowanego pogłębiania się uszczerbku.

Jak się okazuje, temperatura nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na pękanie posadzki. Istotnym czynnikiem jest również jej obciążenie oraz ruchy gruntowe. Jedno i drugie może mieć swoje źródło w źle utwardzonej ziemi pod budynkiem. Zastosowanie dylatacji pozwoli uniknąć częstych remontów związanych z pękaniem kafelek, czy betonu.

Posadzki nie są jedynym miejscem, w których stosuje się ten rodzaj zabezpieczenia. Dylatacje równie często można spotkać w ścianach budynku, balkonach, fundamentach, czy też podjazdach.

W jaki sposób wykonuje się dylatację?

Wykonanie dylatacji będzie różniło się w zależności od wykorzystywanego materiału. Najczęściej jednak polega na nacięciu betonu oraz uzupełnieniu luki sprężystym materiałem, który ma zapobiegać przed ewentualnym przeciekaniem wody lub kruszeniem betonu. Jako wypełniacze najczęściej stosuje się specjalne listwy, sznury, taśmy, wkładki lub różnego rodzaju masy (silikonowe, akrylowe, poliuretanowe czy epoksydowe). Bardzo ważne jest, aby przed zleceniem prac upewnić się, że wykonawca posadzki będzie pamiętał o wykonaniu dylatacji. Jest to niezbędny element, który zapewni wysoką jakość posadzki i jej długowieczność.

Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 698 093 270

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz, że...

Firma KRYSTALIZACJA od kilkunastu lat z powodzeniem działa na terenie całej Polski świadcząc usługi związane z posadzkami wykonanymi z kamienia naturalnego, betonu i innych materiałów.

Oferta firmy skierowana jest do instytucji publicznych, a także hoteli, banków, kościołów i klientów indywidualnych - dla każdego zleceniodawcy posiadającego posadzkę z naturalnego kamienia wymagającą renowacji.

Wszystkie prace są wykonywane za pomocą profesjonalnych urządzeń. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przykładamy wagę do wysokich standardów jakości wykonania.

Nasza doświadczona, specjalistyczna kadra zawsze chętnie i profesjonalnie doradzi Państwu w wyborze rozwiązań najlepiej dopasowanych do Państwa potrzeb oraz oczekiwań.