Renowacja, odnawianie, polerowanie

Szlifowanie, krystalizacja, konserwacja

Wieloletnie doświadczenie

Specjalistyczne doradztwo

Szeroki zakres usług

Różne rodzaje powierzchni


Blog

Cover Image

Na co zwracać uwagę wybierając posadzkę z drewna?

Drewno to klasyka sama w sobie. Jeden z najstarszych materiałów budowlanych i wykończeniowych, który przez setki, a nawet tysiące lat nie stracił na aktualności. Ba, dziś jest wręcz jednym z najmodniejszych motywów wykończenia wnętrz i architektury. Połączenie drewna z metalem to hit dekoracyjny ostatnich lat, a drewniana podłoga to pewniak, który sprawdzi się doskonale w każdym wnętrzu. Mówiąc jednak o podłodze musimy pamiętać, że kupujemy ją raz na wiele lat. Chodzimy po niej każdego dnia (wraz z dziećmi oraz zwierzakami), stawiamy na niej ciężkie meble, a codziennie także odkurzamy czy zmywamy, przez co narażona jest na naprawdę duże obciążenia. Jak więc dobrze wybrać drewnianą posadzkę, by służyła nam przez długie lata? Zapraszamy do lektury.

Wybór drewnianej posadzki – co wziąć pod uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy już, że chcemy wykończyć swoje podłogi drewnianą posadzką, musimy się zastanowić jeszcze nad kilkoma ważnymi sprawami. Po pierwsze, istotne są nasze upodobania odnośnie wyglądu, stylu i koloru użytego drewna. W tej kwestii duże znaczenie będzie oczywiście mieć rodzaj drewna, z jakiego wykonana będzie posadzka. Po drugie, ten sam czynnik wpłynie także na właściwości fizyczne tak wykonanej podłogi. Każdy gatunek drewna cechuje się bowiem nieco innymi parametrami i może spełniać różne funkcje inaczej, niż pozostałe rodzaje. Oczywiście, nie bez znaczenia jest także budżet, jaki możemy na taką posadzkę przeznaczyć. Rozpiętość cenowa jest naprawdę spora i potrafi wahać się od kilkudziesięciu do nawet pięciuset złotych za metr kwadratowy. Musimy wziąć pod uwagę także sposób wykończenia naszej drewnianej posadzki oraz możliwości jej konserwacji, która jest konieczna, by cieszyć się pięknym wyglądem podłogi przez długie lata. Podsumowując, czynniki, które koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze posadzki drewnianej, to:

  • rodzaj i twardość drewna – ten czynnik będzie warunkował odporność naszej podłogi na codzienne użytkowanie, wgniatanie, ścieranie, rysowanie. Rozważając tę kwestię należy wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania danej podłogi - inna będzie ona w salonie, a inna w sypialni czy garderobie. Aby określić twardość drewna, kierujmy się jego klasą. Drewno klasy I jest zbyt miękkie, by mogło być materiałem na dobrą podłogę. Klasa II to średniej twardości drewno, dlatego sprawdzi się na podłogę w pomieszczeniach, do których rzadko zapraszamy gości czy zwierzęta. Natomiast najtwardszy rodzaj drewna to drewno kasy III, które bez obaw możemy położyć nawet w kuchni czy salonie. Do tej klasy zaliczymy na przykład drewno bukowe, jesionowe, dębowe czy czereśniowe;
  • odcień drewna - choć mogłoby się wydawać, że to kwestia czysto stylistyczna i zależy wyłącznie od naszego gustu, odpowiedni dobór koloru drewnianej posadzki pozwoli nam na jej łatwiejsze czyszczenie i przyjemniejsze użytkowanie. Pamiętajmy, że jeśli w domu są lub planujemy mieć zwierzęta, to ich sierść czy ślady po pazurach będą o wiele bardziej widoczne na ciemnej podłodze. Ciemniejsza posadzka będzie też wymagać częstszego sprzątania, chyba że zdecydujemy się na podłogę postarzaną, która nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru;
  • gęstość drewna – to także bardzo ważna kwestia definiująca wytrzymałość drewnianej posadzki. Im wyższa gęstość drewna, tym lepsza jego sprężystość i twardość;
  • wilgotność pomieszczenia – drewno to materiał naturalny. Co za tym idzie, ma właściwości antystatyczne, a nawet reguluje mikroklimat w naszych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że samo wymaga także odpowiednich warunków. Jednym z nich jest właśnie wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić pomiędzy 45 a 65%. Tylko wtedy nasza drewniana podłoga nie będzie zanadto pracować, czyli kurczyć się bądź rozszerzać. W momencie montażu samej podłogi otoczenie musi być jednak całkowicie suche, aby drewno nie pobrało zbyt wiele wilgoci;
  • budowa deski – do wyboru mamy dwa rodzaje desek drewnianych: lite oraz warstwowe. Te drugie będą zdecydowanie bardziej praktycznym wyborem, jeśli chodzi o podłogę. Dobrze sprawdzą się przy wodnym ogrzewaniu podłogowym, a na dodatek dają możliwość nawet kilkukrotnej renowacji posadzki, co sprawi, że nasza podłoga będzie naprawdę długowieczna;
  • rodzaj zabezpieczenia - podłoga drewniana musi być odpowiednio zabezpieczona, by nie zużywała się zbyt szybko i zachowywała piękny wygląd. Wśród najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń do posadzek drewnianych wyróżniamy lakierowanie (wystarcza na około 20 lat), olejowanie (bardzo naturalny efekt, jednak zabieg trzeba powtarzać co 6-12 miesięcy) oraz olejowoskowanie (połączenie dwóch wcześniejszych metod wymagające odnowy co 7-8 lat).

Odpowiednio zabezpieczona i zadbana posadzka drewniana będzie najpiękniejszym uzupełnieniem każdego wnętrza przez lata. Należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji, a w razie potrzeby renowacji oraz o uwzględnieniu przy jej wyborze wszystkich wyżej wymienionych czynników.

Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 698 093 270

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz, że...

Firma KRYSTALIZACJA od kilkunastu lat z powodzeniem działa na terenie całej Polski świadcząc usługi związane z posadzkami wykonanymi z kamienia naturalnego, betonu i innych materiałów.

Oferta firmy skierowana jest do instytucji publicznych, a także hoteli, banków, kościołów i klientów indywidualnych - dla każdego zleceniodawcy posiadającego posadzkę z naturalnego kamienia wymagającą renowacji.

Wszystkie prace są wykonywane za pomocą profesjonalnych urządzeń. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przykładamy wagę do wysokich standardów jakości wykonania.

Nasza doświadczona, specjalistyczna kadra zawsze chętnie i profesjonalnie doradzi Państwu w wyborze rozwiązań najlepiej dopasowanych do Państwa potrzeb oraz oczekiwań.